Czym jest dywersyfikacja w inwestowaniu?
Każda osoba, która myśli o inwestowaniu w poważny lub mniej poważny sposób, zazwyczaj spotyka się z pojęciem dywersyfikacji. Występuje ono niemalże w każdym poradniku inwestowania, dlatego niezwykle ważne jest jego zrozumienie. Dywersyfikacja jest na pozór skomplikowanym pojęciem, choć jak się okazuje jego wytłumaczenie jest dość proste. Odnosi się do różnicowania portfela inwestycyjnego.
Jaśniej tłumacząc, dzięki temu zabiegowi możliwe jest dzielenie pieniędzy, które znajdują się w portfelu inwestycyjnym na różne inwestycje. Poszczególne, są określone różnymi stopniami ryzyka, a dzięki temu część pieniędzy zostaje zablokowana i pozostaje bezpieczna. Jest to istotne w przypadku, gdy któraś z inwestycji okażę się nietrafiona, a zabezpiecza to inwestującego od stracenia całego uzbieranego kapitału. Dywersyfikacja chroni inwestorów przed bessą na giełdzie.
Dlaczego warto dywersyfikować swoje inwestycje? Powodów jest nieskończenie wiele. Przede wszystkim największą zaletą okazuje się zwyczajny spokój. W momencie dywersyfikacji zwyczajnie nie trzeba martwić się o to, że w pewnym momencie osiągniemy bankructwo. Rozgraniczanie kapitału na różne inwestycje i tak przyniesie zwrot, a może nawet korzyści, a nawet, gdy będą mniejsze, część kapitału będzie ,,odpoczywać’’ i tym samym będzie wolna od rynkowych instrumentów.
Dodatkowo, dzięki dywersyfikacji można podejmować nieco większe ryzyka inwestycyjne, które potencjalnie mogą przynieść większe zyski. Sposoby dywersyfikacji Portfel inwestycyjny można dywersyfikować na trzy różne sposoby: ze względu na cel i horyzont inwestycyjny, rodzaj aktywów oraz rynki świata. W pierwszym przypadku, dywersyfikacja uzależniona jest od warunków inwestowania, szczególnie w ujęciu charakteru terminowego. W tym przypadku niezwykle ważny okazuje się cel inwestycyjny i na jego postawie określa się termin inwestycji.
Dywersyfikacja aktywów opiera się na rodzaju aktywów, które pojawiają się w portfelu inwestycyjnym. Mogą to być zarówno akcje, jednostki uczestnictwa, ale także obligacje i różnego rodzaju bony. Dywersyfikacja na rynki świata obejmuje inwestowanie międzynarodowe. Pomimo większego ryzyka inwestycyjnego, występuje tu również przewalutowanie lub stałe zmiany w rynkach zagranicznych na różnych płaszczyznach.
W dzisiejszym świecie oszczędzanie pieniędzy i szukanie możliwości zysku to niemalże konieczność. Oprócz samej dywersyfikacji, należy także zwrócić uwagę na systematyczność, ostrożność i możliwość odpowiedzialności za poniesione ryzyko. Najważniejsze okazuje się jednak planowanie i określanie konkretnych celów, które pozwolą dobrać odpowiednie środki do ich realizacji.